Spektrometr

20002822B

Spektrometr pro určení vlnové délky viditelného světla prostřednictvím difrakce v optické mřížce nebo lomu v hranolu. Rozptyluje světlo na hranolu nebo optické mřížce. Pokud paprsek se skládá z více než jedné barvy světla, vzniká spektrum, protože různé barvy jsou lomené nebo rozptýlené v různých úhlech. Pokud pečlivě změříte úhel, na který je každá barva rozptýlena, lze určit vlnovou délku. Výsledkem je spektrální množství informací o látce, která světlo generovala. Pokud jsou vám známy vlnové délky, můžete si odvodit vlastnosti hranolu nebo použité mřížky. Přístroj je vybaven snadno čitelnou stupnicí s 0,1 stupni a držákem na hranoly i mřížky, jakož i nastavitelným hranolovým stolkem. Kolimátor je vybaven nastavitelnou clonou. Obsahuje 15x okulár se záměrným křížem. Kolimátor i teleskop mají optickou délku 178 mm s achromatickými okuláry s O 32 mm. Teleskop je vybaven 10x Ramsdenovým okulárem s mřížkou. Kolimátor má nastavitelnou clonu do 6 mm. Všechny optické prvky lze sestavit a fixovat nezávisle. S pomocí stupnice lze přesně stanovit úhly. Výška stolku je nastavitelná tak, aby umožnila dokonalé osvětlení. Do držáku mřížky lze umístit difrakční mřížku v diarámku (50 x 50 mm). Spektrometr je dodáván bez hranolů a mřížek. Držák mřížky: 50 x 25 mm. Úhlová stupnice: 0° až 360°. Přesnost: 0,1° (vernierova stupnice). Kondenzátor: ohnisková vzdálenost 178 mm s nastavitelnou štěrbinou. Objektiv: ohnisková vzdálenost 178 mm 10x s nitkovým křížem. Rozměry: 48 x 33 x 33 cm . Hmotnost: 12,6 kg.