Univerzální sada pro demonstraci experimenty v oblasti optiky a atomové kvantové fyziky, především duality světla a interakce světla s prostředím: spektroskopie a elektromagnetická emise spekter, difrakce a interference, absorpce a fluorescence, interakce světla s pevnými látkami a kapalinami, stanovení Planckovy konstanty, solární články a fotodiody.
Barva oblohy. Proč je obloha modrá a proč je červená ve večerních hodinách, kdy slunce zapadá?
Spektrum LED diody. Když pozorujeme bílé světlo LED diody přes mřížku, můžeme vidět barevné spektrální složky. Tento experiment umožní objektivní změření tohoto spektra.
Zeslabení intenzity světla přechodem přes prostředí a se zvětšující se vzdáleností od zdroje. Když světlo prochází přes různá prostředí (absorbující vrstvy – filtry) jeho intenzita se utlumuje. Toto zeslabení lze změřit pomocí senzoru světla.
Fluorescence. Je světelný jev, který se projevuje schopností některých látek absorbovat světlo určité barvy (kratší vlnové délky) a následně emitovat světlo jiné barvy (jiné vlnové délky).
Měření diskrétních hodnot EM záření. Energetické hladiny EM záření (světlo) se vyskytují pouze v diskrétních hodnotách. Planckova konstanta h je spojena s faktem, že energie nemůže nabývat spojité hodnoty, hodnota energie je dána násobkem základního kvanta. Planckovu konstantu můžeme určit na základě měření pomocí LED diod.
Polarizace světla. Světlo je elektromagnetické příčné vlnění, kmitá v pravém úhlu ke směru šíření. Pokud se světlo odražené od skleněné tabule, je polarizováno, vlna kmitá jen v jednom směru. Pokud takové polarizované světlo dopadne na polarizační filtr, který umožňuje průchod světla jen v určitém směru, intenzita světla je zeslabená nebo zcela ztlumená (vztah mezi úhlem polarizace a intenzitou procházejícího světla).
© 2020 Škola.sk
Tyto internetové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto internetových stránek s tím souhlasíte. |
Rozumím |