Univerzální sada pro demonstraci tření, rovnoměrného a zrychleného pohybu po rovině a po nakloněné rovině, Newtonových pohybových zákonů a zákona zachování hybnosti
Třecí síla a její závislost na rychlosti pohybu. Třecí síla působí proti směru pohybu tělesa, nezávisí na plošném obsahu styčných ploch a rychlosti tělesa. Cílem je na demonstrační lavici pozorovat vliv tření a rozdíl mezi různými druhy tření. Tření mezi plstí a kovovým povrchem je příkladem kinetického tření (skluzové nebo dynamické tření). Třecí síla v případě kinetického tření je nezávislá na rychlosti pohybu. Tření, které je způsobeno elektromagnetickými silami (vířivé proudy), je příkladem třecí síly závislé (přímo úměrné) na rychlosti.
Pohyb po nakloněné rovině. Těleso se na nakloněné rovině pohybuje rovnoměrně zrychleně v důsledku gravitační síly působící na těleso. Cílem je potvrdit zákony pohybu pro rovnoměrně zrychlený pohyb měřením času, který vozík přejede na nakloněné demonstrační dráze.
1. Newtonův pohybový zákon - zákon setrvačnosti. Každý hmotný bod setrvává v klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu, pokud není nucen vnějšími silami tento svůj stav změnit.
Cílem je na demonstrační lavici pozorovat pohyb vozíku, jehož rychlost zůstane konstantní, když na vozík působí výsledná nulová síla. Přesnost výsledků je dosahována na základě konstrukce pohyblivých částí a ložisek vozíku s nízkým třením. Časové údaje pohybu vozíku na dráze se zaznamenávají čtveřicí fotobrán a vyhodnocují se v časovači, rychlost pohybu se určí výpočtem.
2. Newtonův pohybový zákon – zákon síly. Pokud na těleso působí síla, těleso se pohybuje zrychlením, které je přímo úměrné působící síle a nepřímo úměrné hmotnosti tělesa.
Cieľom je na demonštračnej lavici pozorovať pohyb vozíka a odvodiť vzťah medzi zrýchlením vozíka a jeho hmotnosťou alebo pôsobiacou silou. Presnosť výsledkov je dosahovaná na základe konštrukcie pohyblivých častí a ložísk vozíka s nízkym trením. Časové údaje pohybu vozíka na dráhe sa zaznamenávajú dvojicou fotobrán a vyhodnocujú sa v časovači, veľkosť zrýchlenia sa určí výpočtom.
3. Newtonův pohybový zákon – zákon akce a reakce. Dva hmotné body na sebe působí stejně velkými silami opačného směru (akce a reakce), které současně vznikají a současně zanikají.
Cílem je na demonstrační lavici pozorovat pohyb vozíků a odvodit rychlosti vozíků po pružném nárazu a určení momentu hybnosti obou vozíků. Přesnost výsledků je dosahována na základě konstrukce pohyblivých částí a ložisek vozíku s nízkým třením. Časové údaje pohybu vozíku na dráze se zaznamenávají dvojicí fotobran a vyhodnocují se v časovači, velikost rychlosti se určí výpočtem. Podmínky experimentu – závislost rychlosti a hybnosti na hmotnosti vozíku můžeme obměňovat přidáváním závaží na pohybující se vozík.
© 2020 Škola.sk
Tyto internetové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto internetových stránek s tím souhlasíte. |
Rozumím |